PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=462084}
3,5 12 095
ocen
3,5 10 1 12095
1,3 3
oceny krytyków
Pora mroku
powrót do forum filmu Pora mroku

Oglądam dużo specyficznych horrorów - głównie gore. W pewnym momencie zacząłem zastanawiać się, czy coś takiego jak "polski horror" w ogóle istnieje i czy osadzenie go w polskich realiach może się w ogóle udać. Sądzę, że nie.

Porę mroku oglądałem sam więc nie musiałem się popisowo silić na sarkazm. Nie ukrywam jednak, że kiedy widz zostaje poinformowany o umiejscowieniu akcji (Dolny Śląsk) uśmiech ciśnie się na usta... No ale co dalej? Mnóstwo obrzydliwie przewidywalnych rozwiązań, które mają siać niepokój: tu niespodziewany krzyk, tu nieoczekiwanie kołysanie kamery i oczywiście kolorystyka, którą postrzegam jako jedyną zaletę filmu... O aktorach których zna się z Klanu, Na Wspólnej już się nie wypowiem... To się po prostu nie mogło udać. Tu potrzeba zupełnie nowych twarzy, bo to dla naszego rynku filmowego raczej nowy rodzaj filmu.
Pomysł był. Film jednak bardziej bawi. Plus za starania.
Trudne zadanie czeka następcę realizacji pomysłu horroru made in Poland.

ocenił(a) film na 6
Kamykow

szkoda, że aktorów grających w tym filmie znasz tylko z Klanu czy z Na Wspólnej. :) współczuję :)

ocenił(a) film na 4
Kidakaszalaja

nie musisz mi wspolczuc. nie przezywam zyciowego dramatu. mozesz natomiast po prostu polecic filmy, ktore moga przekonac mnie do tego, ze aktorzy palajacy sie graniem niewysublimowanych rol w malo interesujacych produkcjach, potrafia zaskoczyc.

ocenił(a) film na 6
Kamykow

Żurek na początku zobacz

ocenił(a) film na 6
Kidakaszalaja

Po co podajesz przykład Żurku, skoro tam nikt poza Rybicką nie grał z obsady omawianego filmu? Rybicka zaś nie jest typową serialową aktorką. Gra zwykle role gościnne, i nie w codziennych tasiemcach, przez co nie jest tak silnie utożsamiona z żadną rolą.

ocenił(a) film na 6
lia_13

podaję bo mam taki kaprys. Nie czepiaj się bez sensu :P

ocenił(a) film na 6
Kidakaszalaja

bez sensu to ty podajesz przykłady filmu nieadekwatne do omawianego tematu.

Kamykow

Wieczorkowski- Fala Zbrodni, gdzie jak dla mnie zagrał rewelacyjnie.

ocenił(a) film na 5
Kamykow

Szczerze mówiąc, dla mnie ten film jest strasznie demonizowany, nie jest wcale taki najgorszy. Ogólny zamysł fabuły jest ciekawy, niektóre ujęcia też niczego sobie - no może ostatnie ujęcie Wieczorkowskiego okrutnie zabawne.
Film nie odbiega za bardzo od filmów zagranicznych pod względem dialogów, bohaterów - wydaje mi się, że mniej więcej tak odbierają swoje filmy np amerykanie, oglądający je w swoim języku, bez napisów, bez lektora, a w obsadzie zawsze znajdzie się aktorka jednej twarzy (Gorczyca), ta ładna która ginie pierwsza (chyba, że mają murzyna), jeden chłopak laluś, drugi bezpłciowy nie do zapamiętania, no i zawsze jakiś wyrzutek społeczeństwa, który żyje najdłużej ze wszystkich.
Charakteryzacja czy efekty były po prostu 'jak z polskiego filmu' - nie oszukujmy się film niesamowitego budżetu nie miał, poradzili sobie jak mogli.
Horror po polsku zrobić bardzo trudno, tak jak wspomniałeś, w dorobku tego wiele nie ma, a sprzęt i dobry 'efekciarz' jest tutaj cenniejszy niż przy np komedii romantycznej.
Ogólnie film jest przyzwoity, da radę obejrzeć od początku do końca - kto nie oglądał, niech się nie zniechęca na siłę opiniami innych tylko sam oceni ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones